smcgbg april 2015 foto sina farhat

Nyhet: Följ med klubben till sin nya adress och tack för allt!

Kära besökare,

Här på sajten hittar du blogginlägg med information kring samtliga träffar från starten av Social Media Club Göteborg i augusti 2009 fram till 2016. Se innehållet som ett arkiv dit du kan gå för att få inspiration kring digital utveckling med sociala medier, appar och webbrelaterade ämnen.

Arkivet är din kunskapskälla att ösa ur

Men kanske är allt innehåll ändå mest en källa att ösa ur när du funderar kring de senaste årens digitala utveckling. När du vill minnas eller få reda på hur vi tänkte, vad vi pratade om och hur vi diskuterade de där första åren med sociala medier och digital närvaro i våra liv. Nyfikna entusiaster, early adopters om man så vill, i en öppen deltagarkultur.

If you get it, share it är så passande klubbens motto.

Häng med till klubbens nya sajt

När du däremot vill diskutera vidare på en träff med andra intresserade personer i Social Media Club Göteborg?

Ja, då är det till den nya sajten du ska klicka dig fram. Närmare bestämt till smcgbg.com som drivs av Peter Nordin & co som sedan 2016 driver klubben vidare. Stort lycka till!

Klubben inspirerade till fler möten

Ur träffarnas diskussioner kring ny media växte såväl nya vänskaper, nya affärsrelationer och nya mötesplatser fram på liknande tema, både i Göteborg och i övriga landet.

Själv tänker jag med glädje tillbaka på pratpromenaden GeekWalk och knytkonferensen WebCoast som under 5-6 år samlade många människor. Dessa mötesplatser är numera avslutade. Lever vidare gör dock podcasten Gott prat om kommunikation, utveckling och meningen med livet.

Många tack för över 70 träffar!

Jag passar på att tacka alla engagerade deltagare och moderatorer under årens lopp för många intressanta diskussioner. Tack också till servicepersonalen på restaurangerna SoHo, Incontro och Livingroom samt E Hive för gott bemötande och goda luncher. Ett tag köpte vi luncherna med en app, minns ni?

Sist men inte minst, tack Sina Farhat för dina fantastiska foton, Lotta Gergils-Aston för dina välkomnande leenden och såklart kameramannen Janne Gustafsson för proffsig streaming.

Tack, tack, tack! 🙂

Maria Gustafsson @mikumaria
MIKU

Foto: Sina Farhat @belola

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Människa eller maskin? Identifiera dig, så hjälper du till att minska antalet spamkommentarer i bloggen. Tack! * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.